Володимир ЯЩУК, Радивилів
Каталог статей
Меню сайта

Категории каталога
Статті [8]
Нариси [0]
Нотатки [0]

Форма входа

Поиск

Друзья сайта

Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 20


Приветствую Вас, Гость · RSS 24.04.2024, 01:43

Главная » Статьи » Статті

Як це було недавно, як це було давно...

Людина краще розуміє життя, якщо час від часу озирається в минуле, близьке і порівняно віддалене, осмислює колись пережите, виходячи з нагромадженого досвід. А ще – це можливість бодай подумки побути з дорогими й рідними людьми, просто знайомими, яких уже немає серед нас, подивитися на їхній час сподівань і здобутків уже іншим, більш зрілим поглядом. Зазирнімо і ми на сорок років назад, у рік 1968-й. Особисто для мене він памятний тим, що закінчив школу, почав трудову біографію.

 Звичайно, пам’ять – не компютер, у ній не втримати стільки фактів і подробиць, скільки відобразили їх тогочасні газети. Тому з неабияким інтересом гортав “Прапор перемоги” сорокарічної давності (як бачимо, назва газети зберігається – як свого роду торгова марка). Про деякі публікації піде мова.

У новорічному номері до числа кращих були віднесені фурнітурний завод (директор Г.Іпаткін), колгоспи “Маяк” (голова І.Бацмай), “Авангард” (Я.Захаров), ім. Петровського (І.Смоляр). Зазначалося, що впродовж року в районі збудовано чимало господарських і культурно-побутових приміщень.

Будинки культури відчинили двері в Ситному (на сьогодні не існує – завалився), Боратині (на сьогодні практично бездоглядний і занедбаний), восьмирічки прийняли учнів у Башарівці, Перенятині, Іващуках. У перших числах січня редакція підбила підсумки конкурсу на краще розповсюдження районки. Найкращого результату домоглося Дружбівське відділення звязку (начальник В.Ступак). Почав друкувати  свої фотознімки Василь Грицайчук, який пропрацював у редакції як журналіст до виходу на пенсію в 2005 році.

Відбулася райпартконференція. Першим секретарем (тоді керівник району) знову став І.Плохой.  Він критикував ряд господарств за низькі врожаї, насамперед картоплі, овочевих та крупяних культур, за те, що низький рівень механізації трудомістких процесів у тваринництві неабияк підвищує собівартість продукції. Йшла мова також про те, що з 20 голів сільрад 13 не мають навіть середньої освіти, підкреслювалося, що “ще недостатньо ведеться боротьба з релігійною ідеологією”, а “деякі парторганізацїї змирилися з тим, що на квартирах окремих комуністів є ікони”.

3 передової статгі “Покликання інтелігента” (27 січня 1968 р.) довідуємося, що в школах району було 455 вчителів, а число медичних працівників сягало 300, в т.ч. з вищою освітою – 33. У лютому відбулася районна нарада робсількорів, на якій своїми міркуваннями ділилися заступник редактора “Прапора перемоги” Я.Пуківський, кореспондент обласної газети “Червоний прапор” С.Лагодзінський, громадські кореспонденти М.Котюха, О.Мудрик, М.Даниденко, М.Дейнека та інші.

Газета друкувала багато звернень передовиків кол­госпного виробництва, вмі­щувала розлогі оповіді про справи трудових колективів, присвячені тим чи іншим датам в історії компартії. Заголовки на зразок “Світять маячні вогні” (№19), попри всію їх комічність, не були рідкістю. Слова “зобовязання”, “закликаємо”, “на честь” трапляються мало не в кожній публікації. У районних зобов’язаннях на 1968 рік, надру­кованих 16 березня, натрап­ляємо й на важливий намір “побудувати в колгоспах 13 корівників на 1300 головомісць, 7 телятників на 700 головомісць, 8 свинарників на 800 головомісць”. Перед­бачалося зібрати з кожного гектара по 20,5 ц зернових, 400 – цукрових буряків, 260кукурудзи в молочно-вос­ковій стиглості, 110 ц кар­топлі, довести поголів’я до 52 голови на 100 гектарів сіль­госпугідь, у тому числі корів – 18, надоїти від кожної корови 2500 кілограмів молока.

До чергової річниці ви­зволення Червоноармійська і району від фашистів газета вмістила розповіді про М.Четвертного, П.Стрижака, спо­гади І.Семерікова, знімок учасника визволення району І.Хіленка.

Наприкінці березня районка опублікувала повідом­лення про загибель 27 березня першого космонавта Ю.Гагаріна і льотчика-випробувача В.Серьогіна.

11 квітня з’явився “від­критий лист групи голів колгоспів, спеціалістів сільського господарства, бригадирів ріль­ничих і тракторних бригад” із закликом “розгорнути зма­гання за район високої куль­тури землеробства”. Звернен­ня підписали І.Бацмай, Я.Захаров, М.Синюк, І.Смоляр, А.Черевко, Й. Крам, А.Іващук, І.Джунь, І.Шапран, В.Мякота...

Помітною подією для жителів Хотина стала зустріч із земляком, екс-чемпіоном СРСР з важкої атлетики (в середній ваговій категорії) М.Хомченком.

З нагоди свята Перемоги друкувалися спогади І.Голєва, Д.Помазана, І.Барабана, розповідь про генерала Г.Мішаніна (загинув у  районі с.Ситного). 9 Травня в райцентрі відбулася маніфестація, на  братські могили було покладено вінки.

Агроном закликала в боротьбі з колорадським жуком використовувати препарати ДДТ, про­стіше кажучи – дуст, над­звичайна шкідливість якого для людей була встановлена лише згодом.

У червні повідомлялося про будівництво 2-поверхової школи на 320 учнів у Теслугові, про роботи з осушування заплав річки Пляшівки, про спорудження чайної в селі Пляшівці. Велася мова про підготовку до жнив. Напри­клад, у колгоспі імені Б.Хмельницького вже мали 6 зернозбиральних комбайнів, у тому числі один новопридбаний.

На колгоспних плантаціях району почалося збирання полуниць. Десятки тонн їх надійшли на овочесушильно-консервний комбінат. А всього тут вирішили виготовити по­над 140 тисяч умовних банок варення.

Газета багато уваги приділяла пропаганді нових обря­дів, теоретичної спадщини “вождів світового пролета­ріату”. Скажімо, докладно ви­світлювала реєстрацію шлю­бів у “кімнатах щастя”, де “підлога встелена доріжками, столи вкриті святковими ска­тертями, всюди квіти, лозун­ги” (№47).

У липні біля с.Лев’ятина зібралися на масові гуляння представники з усіх господарств. Лунали пісні, значною мірою російськомовні. Увечері свято пісні продовжилося в будинку культури. Крім ансамблів,  переможцями конкурсів були названі й Ю.Кіщук та Н.Ільчук.

У серпні, з нагоди Дня будівельника, з найбільш і значних споруд, які зводилися, були названі цегельня в Дружбі, клуб в Іванівці, молочний блок і два корівники в господарствах.

Вивершувалися корпус райлікарні, закладалися школи в колгоспах імені 1 Травня і “Мир”, готуватися до передачі жильцим два 16-квартирних будинки по вул. Садовій у Червоноармійську. У тому ж місяці пустили в дію цегельню біля с.Пляшевої.

“Прапор перемоги” в кількох номерах публікує повідомлення телеграфного агентства про події в Чехословаччині, подвючи офіційні оправдувальні аргументи з приводу введення радянських військ у цю країну для “придушення контрреволюції”.

1 вересня 1968 року прийняли учнів новозбудовані школи в селах Гранівці, Пляшевій, а загалом споруджувалося ще 6 шкіл. Кращими в навчально-педагогічній роботі вважалися обидві міські школи, школи в Боратині, Гранівці, Рідкові. Діяло близько 20 початкових шкіл.

При вїзді в місто було закладено сквер із 100 беріз – “на честь 100-річчя з дня народження В.І Леніна”.

У газеті регулярно зявлялися літературні сторінки і куточки поезії, де друкувалися, зокрема, Григорій Чубай (став відомим поетом), Андрій Почаєвець, Василь Бахно...

Взагалі газета робилася цілком у дусі тогочасних вимог. Ось тематика лише одного номера (за 26 вересня 1968 р.): головою колгоспу “Радянська Україна” Г.Бондарчук ставилася проблема підвищення культури землеробства, секретар парторганізації колгоспу імені 17 Вересня М.Лиходій вів заочний семінар секретарів, начальник автоколони А.Ковальчук розповідав про ціну робочої хвилини, друкувався черговий матеріал ТАРС “До становища в Чехословаччині”.

У листопаді на районну дошку пошани були занесені колективи колгоспів “Маяк” і “Комунар”, Крупецької сільради, фурнітурного  заводу (керівники І.Бацмай, М.Синюк, П.Мошкун, Г.Іпаткін). Наприкінці року переважали публікації про підсумки ви­конання зобов’язань, про плани на майбутнє.

Такий був 1968-й у нашому районі. Не надто яскравий, у міру стабільний і надміру заідеологізований. Для багатьох читачів районки ця публікація стане нагадування про деякі події їх неблизької і незворотньої молодості.

Володимир ЯЩУК.

Категория: Статті | Добавил: jasc51 (24.02.2008)
Просмотров: 926 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Сделать бесплатный сайт с uCoz